فروشنده یا ارائه دهنده خدمات

راه‌هایی برای دور زدن دید و بازدید عید

  1. خانه
  2. Uncategorized
  3. جزئیات نویسنده
راه‌هایی برای دور زدن دید و بازدید عید

[ad_1]

احتمالا شما هم در سالهای گذشته جزو طرفداران دید و بازدیدهای عید نوروز بوده‌اید اما امسال به هر دلیلی به دور زدن دید و بازدید عید فکر می‌کنید. شاید فهرست بلندبالایی از کارهای انجام نشده دارید که انجام دادن آن‌ها را به تعطیلات عید نوروز موکول کرده‌اید. ممکن است امسال ترجیح می‌دهید تا به جای دیدن اعضای فامیل و دوستان دور و نزدیک برای چند روزی استراحت کنید. این احتمال هم وجود دارد که برنامه‌ریزی کرده باشید تا عید امسال را فقط به تفریحاتی مانند کتاب خواندن یا فیلم دیدن اختصاص بدهید. در بدترین حالت هم ممکن است امسال حوصله‌ی دیدن کسی را نداشته باشید. به‌هرحال، دلیل شما هر چیزی که باشد، حتما به راه‌هایی برای دور زدن دید و بازدید عید فکر می‌کنید. در این صورت، باید خود را خوش‌شانس بدانید! در این مقاله، بهانه‌هایی که می‌توانند به شما برای دور زدن دید و بازدید عید به شما کمک کنند را می‌خوانید.

۱. تکالیف درسی را بهانه کنید

داشتن تکالیف درسی فراوان یکی از بهانه‌های مهم برای دور زدن دید و بازدید عید است. در واقع، اگر دانشجو هستید یا فرزندتان امسال باید در کنکور شرکت کند، این بهانه دور از واقعیت هم نیست. عقب افتادن تکالیف درسی یا مطالعه نکردن دروس طبق برنامه‌ریزی کنکور برای هر کسی استرس‌زا است. پس اگر اقوام و آشنایان به دید و بازدید عید اصرار دارند، تعارف را کنار بگذارید و به آن‌ها درباره‌ی تکالیف درسی یا دروس نخوانده توضیح بدهید. شاید آن‌ها حرفتان را قبول کنند و حداقل عید نوروز امسال را بدون دید و بازدید بگذرانید.

۲. به بهانه‌ی اضافه‌کاری دید و بازدید عید را دور بزنید

نمی‌توانید بدون هیچ بهانه‌ای دید و بازدید عید را تعطیل کنید. در بیشتر مواقع، اقوام، دوستان و آشنایان بهانه‌ای درست و حسابی برای دید و بازدید نکردن می‌خواهند و چه بهانه‌ای بهتر از اضافه‌کاری؟ با وجود چنین عذر موجهی مطمئن باشید که از دید و بازدید در عید امسال خبری نخواهد بود.

۳. برنامه‌های از پیش تعیین‌شده را مطرح کنید

اگر امسال به هر دلیلی به دور زدن دید و بازدید عید فکر می‌کنید، به کسانی که قصد دید و بازدید دارند، بگویید که با شخص دیگری برنامه‌ی سفر یا چیزی شبیه به آن دارید. البته، ممکن است آن‌قدرها هم خوش‌شانس نباشید و طرف مقابل از شما درخواست کند که به شما بپیوندد. در این صورت، می‌توانید چیزی شبیه به این بگویید: متأسفم… او خواسته که فقط خودمان باشیم.»

۴. بگویید که فردا باید صبح زود بیدار شوید

گاهی اوقات، اگر به کسانی که قصد دارند امشب به خانه‌ی شما بیایند، بگویید که باید شب را زود بخوابید، آن‌ها از تصمیم خود منصرف می‌شوند. برای روزهای بعدی هم می‌توانید بهانه‌های دیگری بیاورید. برای شب زود خوابیدن هم بهانه فراوان است. کلاس فوق برنامه‌ی صبح زود فرزندان، تعمیرات خانگی، کارهای خانه تکانی که عقب افتاده، مهمانی که فردا صبح زود می‌رسد یا سفری که فردا صبح زود راهی آن هستید همگی می‌توانند بهانه‌های خوبی برای شب زود خوابیدن و صبح زود از خواب بیدار شدن باشند.

۵. بیماری را بهانه کنید

راه‌هایی برای دور زدن دید و بازدید عید

واقعیت این است که هیچ کسی دوست ندارد بیمار شود، آن هم یک بیماری از نوع بیماری‌های پردردسر ویروسی. پس می‌توانید بیماری را بهانه کنید. اگر امروز از خواب بیدار شده‌اید و احساس سردرد یا عطسه‌های پی‌ در پی سراغتان آمده، می‌توانید واقعیت را به اقوام و دوستان بگویید و از آن‌ها بخواهید تا دید و بازدید عید را به زمانی دیگر موکول کنند. در چنین شرایطی، احتمال اینکه نه بشنوید بسیار کم خواهد بود. پس معطل نکنید و واقعیت را بگویید.

۶. نگهداری از بچه‌های همسایه را بهانه کنید

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که معمولا مهمانان کوچکی در خانه دارند می‌توانید از این فرصت برای دور زدن دید و بازدید عید استفاده کنید! به آن عضو از فامیلی که با شما تماس گرفته تا خبر بدهد که امروز بعدازظهر برای دید و بازدید عید به خانه‌تان می‌آید، بگویید که بچه‌های همسایه امروز مهمان خانه‌ی شما هستند و امکان پذیرایی از مهمان را ندارید.

۷. راهی سفر شوید

در صورتی که اهل بهانه آوردن نیستید یا نگران این هستید که بهانه‌هایتان برای دور زدن دید و بازدید عید مؤثر نباشند، می‌توانید راهی سفر شوید. به این ترتیب، هم حال و هوایی عوض می‌کنید و هم حداقل برای یک سال از شر دید و بازدید عید خلاص خواهید شد.

۸. بلیت کنسرت بگیرید

برنامه‌های از پیش تعیین‌شده را نمی‌توان به راحتی تغییر داد. به طور مثال، اگر بلیت کنسرت داشته باشید، می‌توانید ادعا کنید که در رویدادی خاص شرکت می‌کنید و دیگر برای روز دیگری بلیت نمی‌فروشند. شرکت در یک رویداد ورزشی مانند مسابقه‌ی فوتبال هم می‌تواند بهانه‌ای برای دور زدن دید و بازدید عید باشد.

۹. اوضاع آب و هوا؛ بهترین راه برای دور زدن دید و بازدید عید

اگر اقوام و دوستان شما در شهری دیگر زندگی می‌کنند، همیشه می‌توانید آب و هوا را بهانه کنید. سرد بودن یا گرم بودن هوا همیشه می‌تواند بهانه‌ای خوب برای دور زدن دید و بازدید عید باشد.

۱۰. بگویید دوستان به کمک شما نیاز دارند

اگر نتوانید برای دور زدن دید و بازدید عید دوستانتان را بهانه کنید، پس دوستی به چه دردی می‌خورد؟! ممکن است دوستانتان برای اسباب‌کشی به کمک شما نیاز داشته باشند یا در شرایطی قرار گرفته باشند که به حضور شما نیاز دارند. بنابراین، اگر حوصله‌ی دید و بازدیدهای عید را ندارید، آن‌ها را بهانه کنید! دوستان واقعی در چنین روزهایی به درد شما می‌خورند، این‌طور نیست؟!

۱۱. داوطلب کمک به دیگران شوید

اگر در عید نوروز حوصله‌ی دید و بازدید را ندارید و در عین حال، به فکر راهی برای کمک به دیگران هستید، در مؤسسات خیریه داوطلب شوید. به این ترتیب، اقوام و آشنایان از اینکه بشنوند به بهانه‌ی داوطلب شدن برای کمک به دیگران به دیدن آن‌ها نمی‌روید، ناراحت نخواهند شد. به‌علاوه، یک کار خیر هم انجام داده‌اید و اوقات فراغت‌تان را به بهترین شکل سپری کرده‌اید.

۱۲. بگویید اینترنت به حضور صددرصدی شما نیاز دارد!

به دیگران بگویید که امروز فرصت دید و بازدید ندارید چون در اینترنت به حضور شما نیاز دارند! به‌هرحال، شبکه‌های اجتماعی انتظار شما را می‌کشند. این بهانه آن‌قدرها هم دور از ذهن نیست چون اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند مکانی بسیار جالب و واقعا فریبنده باشند و هر کسی می‌تواند مشکل (!) شما را درک کند.

۱۳. اعلام ورشکستگی کنید!

اینکه به دیگران اعلام کنید که وضعیت مالی خوبی ندارید، کار ساده‌ای نیست. در عوض، می‌توانید به آن‌ها بگویید که ورشکسته شده‌اید و در فکر پس‌انداز هستید. در این صورت، احتمالا تعداد کسانی که از شما انتظار دید و بازدید عید را دارند، کم می‌شود و حداقل برای یک سال کسی از شما انتظاری نخواهد داشت.

۱۴. واقعیت را بگویید

بسیاری از مردم خود را در موقعیتی می‌بینند که مجبور هستند دروغ مصلحتی بگویند. بااین‌حال، همیشه مجبور نیستید بهانه بیاورید یا دروغ مصلحتی بگویید. گفتن حقیقت همیشه کار خوبی است. شاید دوست ندارید امسال در برنامه‌ی دید و بازدید عید شرکت کنید یا به هر دلیلی به دور زدن دید و بازدید عید فکر می‌کنید اما کمی فکر کنید. چرا با دوستان و اقوام رابطه دارید و هنوز صحبت از دید و بازدید عید است؟ آیا علت این مسئله این نیست که شما با آن‌ها صمیمی هستید؟ بنابراین، می‌توانید با آن‌ها راحت باشید و حقیقت را به آن‌ها بگویید. اگر قرار است در دید و بازدید عید شرکت کنید اما حوصله یا فرصت کافی برای این کار ندارید، بهتر است که بسیار مؤدبانه به آن‌ها نه بگویید.

ممکن است بخواهید زمانی را به تنهایی سپری کنید یا در عید امسال حال و حوصله‌ی وقت‌گذرانی با آن‌ها را نداشته باشید. در این صورت، هیچ اشکالی ندارد که به آن‌ها بگویید نمی‌خواهید با آن‌ها معاشرت کنی یا تمایلی به دید و بازدید عید ندارید.

دید و بازدید عید را دور بزنیم یا نه؟

ایده‌هایی برای دور زدن دید و بازدید عید

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که به بهانه‌هایی برای دور زدن دید و بازدید عید فکر می‌کنند، ممکن است راه‌هایی که تا اینجا توضیح دادیم، به شما کمک کنند. با وجود این، کمی فکر کنید. دید و بازدید عید مزایایی دارد که با دور زدن این مراسم از آن‌ها محروم می‌شوید. با مرور این مزایا خودتان می‌توانید قضاوت کنید که دور زدن دید و بازدید عید به نفع شما است یا به ضررتان.

بهبود سلامت روان

شاید سؤالات پی‌درپی و همیشگی اعضای فامیل شما را کلافه کرده باشد اما فراموش نکنید که دید و بازدید عید یک فایده‌ی مهم دارد. با وجود سختی‌های این کار برای عده‌ای از افراد، دیدار چهره به چهره‌ی اقوام و آشنایان باعث می‌شود که افسردگی، اضطراب و سایر بیماری‌های روانی به طرز قابل توجهی کاهش یابند. حضور فیزیکی در کنار خانواده و اقوام یک حمایت عاطفی قوی برای شما می‌شود تا در چالش‌های مهم زندگی احساس تنهایی نکنید.

پیشرفت تحصیلی کودکان

هرچند بعضی از ما تکالیف درسی کودکان را بهانه‌ی دور زدن دید و بازدید عید می‌کنیم، نتایج تحقیقات چیز دیگری را نشان می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهند که کودکانی که وقت خود را در کنار خانواده سپری می‌کنند، به طور متوسط، در مدرسه عملکرد بهتری دارند. آن‌ها مهارت‌های ارتباطی و اهمیت آموزش را یاد می‌گیرند. در صورت نیاز، کمک کردن اعضای خانواده و خویشاوندان به فرزندانتان در انجام دادن تکالیف به آن‌ها این باور را می‌دهد که موفقیتشان برای شما و اعضای فامیل مهم است. حتی سؤال پرسیدن درباره‌ی وضعیت تحصیلی آن‌ها نیز این باور را در آن‌ها تقویت می‌کند که پیشرفت تحصیلی‌شان برای همه مهم است.

کاهش مشکلات رفتاری

کودکانی که با خانواده و اقوام وقت می‌گذرانند، کمتر از دیگران در معرض خطرات رفتاری مانند خشونت و اعتیاد قرار دارند. وقتی آن‌ها برای کارهای خوب تشویق می‌شوند، یاد می‌گیرند که زندگی سالمی داشته باشند و رفتارهای نادرست را کنار بگذارند. علاوه‌براین، حضور در کنار خانواده و انجام دادن فعالیت‌های مشترک با آن‌ها باعث می‌شود که فرزندانتان به تعاملات اجتماعی علاقه‌مند شوند و در صورت بروز هر مشکلی، قبل از همه سراغ خانواده بیایند.

افزایش اعتمادبه‌نفس

وقت گذراندن با خانواده باعث افزایش اعتمادبه‌نفس برای همه‌ی اعضای خانواده می‌شود. بزرگترها می‌توانند به فرزندان یاد بدهند که عزت نفس خود را از طریق مهارت‌های خاصی مانند حل مسئله و ایجاد ارتباط با دیگران تقویت کنند. کودکان می‌توانند در محیط‌های خانوادگی دوست داشتن را بیاموزند و اعتماد‌به‌نفس لازم برای دوست داشتن دیگران را به دست بیاورند.

تقویت مهارت‌های فرزندپروری

شاید دور زدن دید و بازدید عید کار ساده‌ای باشد اما همین دیدارهای ساده به فرزندان شما درس زندگی می‌آموزند. خاطراتی که در کنار یکدیگر خلق می‌کنید، میل به پرورش همان فضای محبت‌آمیز را در خانه‌های آینده خود در کودکان ایجاد می‌کند. نقش خانواده در تقویت مهارت‌های مراقبتی مهم فرزندان اهمیت دارد. فرزندان شما در جمع‌های خانوادگی و فامیلی چنین مهارت‌هایی را می‌آموزند و تقویت می‌کنند تا روزی از آن‌ها استفاده کنند.

آموزش حل و فصل مؤثر تعارض‌ها

وقتی با خانواده و اقوام وقت می‌گذرانید، لحظاتی سرگرم‌کننده و در برخی مواقع سخت خواهید داشت. با بروز درگیری‌ها و مشکلاتی که در هر خانواده‌ای پیش می‌آیند، نمی‌توانید عقب‌نشینی کنید. شما در این لحظات نیز در کنار خانواده و اقوام هستید تا مشکلات پیش آماده را حل و فصل کنید. وقت گذراندن با خانواده و اقوام مهارت‌های ارتباطی بین فردی از جمله راه‌های سالم و سازنده برای بحث، مجادله و حل مشکلات را هم به شما یاد می‌دهد.

کاهش استرس

ممکن است دید و بازدید عید در برخی از مواقع با استرس همراه باشد اما کسانی که دارای روابط سالم خانوادگی هستند، اشخاص قوی‌تری هستند و راه‌های سالم‌تری مانند اعتماد به خانواده و دوستان را برای حل مشکلات دارند. به این ترتیب، با پشتوانه‌ی خانواده و دوستان، استرس آن‌ها کاهش می‌یابد.

کاهش میزان استرس نیز بر سلامت جسمانی افراد تأثیر مثبتی می‌گذارد و باعث کاهش مشکلاتی نظیر خستگی، فشار خون و بیماری‌های قلبی خواهد شد.

تمرین سازش با دیگران

به جای اینکه صورت مسئله را پاک کنید، آن را حل کنید. به جای دور زدن دید و بازدید عید، سازش با دیگران را تمرین کنید. با تقویت پیوندهای خانوادگی و خویشاوندی برای رویارویی با تغییرات و چالش‌های مهم زندگی آماده می‌شوید. در کنار خانواده و اقوام بودن به شما این احساس را می‌دهد که به کسانی تعلق دارید، از شما مراقبت می‌شود و دیگران به کمک شما نیاز دارند. بنابراین، احساس ارزشمندی و هدف داشتن در زندگی خواهید داشت. همین موضوع هم انگیزه‌ای برای پیشرفت، رشد و موفقیت شما خواهد بود.

کلام آخر

برای دور زدن دید و بازدید عید راه‌های بسیاری دارید. نمونه‌ی آن‌ها ۱۴ راهی است که در این مقاله معرفی کردیم. بااین‌حال، دیدار خانواده و اقوام در روزهای عید نوروز فرصتی برای تقویت مهارت‌های اجتماعی شما و فرزندانتان است. به‌علاوه، این دیدارها می‌توانند به بهبود سلامت جسمی و روانی شما کمک کنند.

منبع: excuseindex

نوشته راه‌هایی برای دور زدن دید و بازدید عید اولین بار در دیجی‌کالا مگ. پدیدار شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاه خود را بنویسید