فروشنده یا ارائه دهنده خدمات

تمیز کردن هود آشپزخانه در 4 مرحله

 1. خانه
 2. Uncategorized
 3. جزئیات نویسنده

[ad_1]

تمیز کردن هود آشپزخانه از جمله کارهایی است که باید حداقل ماهی یک‌بار انجام شود. چربی و کثیفی روی دریچه داخلی و سطح بیرونی هود علاوه بر اینکه کارکرد دستگاه را مختل می‌کند، از نظر بهداشتی نیز مشکل‌ساز است. 

تجمع چربی، دود و سایر آلاینده‌های ناشی از پخت و پز روی هود آشپزخانه شما امری اجتناب‌ناپذیر است؛ اما اگر به موقع تمیز نشود، دردسرهای بیشتری را به دنبال خواهد داشت. شما می‌توانید برای نظافت منزل و آشپزخانه خود از سرویس‌های ویژه نظافت آچاره استفاده کنید.

نکات کلیدی

 • هود اصلی‌ترین وسیله آشپزخانه برای تصفیه هوا و از بین بردن بوهای بد است.
 • تجمع چربی و گرد و غبار داخل کانال‌ها، فیلتر و قسمت‌های بیرونی هود آشپزخانه باعث کاهش قدرت مکش آن می‌شود.
 • قبل از تمیز کردن هود آشپزخانه، سیم برق آن را پریز بکشید. 
 • برای تمیز کردن هود آشپزخانه می‌توانید از جوش شیرین، سرکه سفید و محلول آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید. 
 • تمیز کردن فیلترهای هود را فراموش نکنید. 

اهمیت تمیز کردن هود آشپزخانه 

قبل از اینکه مراحل تميز کردن هود آشپزخانه را توضیح دهیم، بهتر است اهمیت نظافت هود را بدانیم. هود آشپزخانه برای حذف گرما و رطوبت اضافی از آشپزخانه و کنترل دما نصب می‌شود. 

برای اینکه سیستم تصفیه هود آشپزخانه عملکرد خوبی داشته باشد باید به‌صورت دوره‌ای تمیز شود. شست‌ و شوی قسمت‌های داخلی هود مانند پره‌های فن و فیلتر، بخشی ضروری از پروسه تمیز کردن هود آشپزخانه است. 

اگر نظافت هود را در برنامه تمیز کردن آشپزخانه خود قرار ندهید، در آینده‌ای نزدیک مجبور به تعمیر موتور هود خواهید بود؛ زیرا ذرات چربی انباشته شده روی فیلتر موجب می‌شوند که به موتور دستگاه فشار بیاید.

طرز تمیز کردن هود آشپزخانه

بخش اصلی تمیز کردن هود آشپزخانه، نظافت فیلترهای آن است. فیلترها را می‌توان برای تمیز کردن یا تعویض، بیرون کشید. اما محفظه باید در جای خود تمیز شود. طرز تمیز کردن هود آشپزخانه با توجه به مدل دستگاه ممکن است کمی متفاوت باشد. 

به عنوان مثال قطعات بعضی از هودهای آشپزخانه به راحتی جدا می‌شوند و با خارج کردنشان می‌توانید آن‌ها را زیر آب بشویید؛ اما بعضی از مدل‌های آشپزخانه قطعات مجزایی ندارند و به ناچار باید قطعات را با مواد پاک‌کننده و دستمال تمیز کنید. 

در هر صورت برای شروع، لازم است وسایل زیر را آماده کنید؛

 • آب داغ یا جوش
 • جوش شیرین
 • دستکش
 • محلول سرکه (به عنوان اسپری پاک‌کننده)
 • مایع چربی‌زدا 
 • برس نرم
 • برس یا اسکاچ زبر
 • حوله یا دستمال آشپزخانه

بعد از آماده‌سازی وسایل و مواد شوینده، مراحل زیر را به دقت انجام دهید. 

مشاهده رایگان هزینه خدمات نظافت منزل و ساختمان!

1. هود آشپزخانه را گردگیری کنید

تمیز کردن هود آشپزخانه خود را با گردگیری شروع کنید. برای این کار، می‌توانید از دستمال یا گردگیر دستی استفاده کنید. قبل از گردگیری سقف داخلی و خارجی هود، پارچه‌ای را روی اجاق گاز قرار دهید تا کثیفی و گرد و خاک داخل آن نریزد.

تمیز کردن هود آشپزخانه با سرکه

2. قسمت‌های بیرونی هود را تمیز کنید

قسمت بیرونی هود را با پارچه آغشته به محلول مایع ظرفشویی پاک کنید. اگر لکه‌ها چسبنده هستند کمی جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیری شود. آن را روی نقطه چسبنده پخش کنید و بگذارید حدود پنج دقیقه بماند. 

سپس، لکه چسبنده را با اسکاچ بشویید و با دستمال پاک کنید. در صورت لزوم مراحل بالا را تکرار کنید. 

تمیز کردن هود شیشه‌ای مشکی کمی سخت‌تر است. راه‌حل این مشکل، استفاده از سرکه است. برای تمیز کردن هود آشپزخانه با سرکه طبق روش زیر عمل کنید:

 •  ½ فنجان جوش شیرین را داخل کاسه بزرگی بریزید. 
 • سپس ¼ فنجان سرکه سفید را کم کم اضافه کنید و منتظر بمانید تا کف آن فروکش کند.
 • مخلوط حاصل باید به صورت خمیری درآید. مقداری از خمیر را روی قسمت بیرونی فیلتر هود پخش کنید.
 • بگذارید 1 ساعت بماند و سپس با آب داغ بشویید.

3. فضای داخلی هود را تمیز کنید

در ادامه پروسه تمیز کردن هود آشپزخانه به فضای داخلی آن می‌رسیم. فضای داخلی هود احتمالاً بیشتر از قسمت بیرونی آن، چرب و چسبنده است. دسترسی به داخل هود معمولا سخت است و باید مراقب لبه‌های تیز باشد. 

برای تمیز کردن قسمت‌های داخلی هود، می‌توانید از همان روش تمیز کردن بخش‌های بیرونی استفاده کنید. اما یادتان باشد زمان بیشتری باید برای این کار در نظر بگیرید.

4. فیلتر هود را تمیز کنید

تمیز بودن فیلتر هود، اهمیت زیادی دارد؛ چون چربی و آلاینده‌ها را از هوا جمع می‌کند. اگر فیلتر هود آشپزخانه شما کثیف باشد، سیستم تصفیه به خوبی کار نمی‌کند و  چربی‌ها روی دیوار و سطوح آشپزخانه انباشته خواهند شد.

در اینصورت با صرف زمان و زحمت زیاد باید با استفاده از ترفندهای تمیز کردن آشپزخانه علاوه بر تمیز کاری هود، یک نظافت کلی انجام دهید.

بعضی از انواع فیلترهای هود را می‌توان در ماشین ظرفشویی شست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فیلتر را از هود بردارید و آن را در ماشین ظرفشویی قرار دهید. قفسه پایینی بهترین جا برای فیلتر هود است.

اگر فیلتر هود آشپزخانه شما قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیست، می‌توانید آن را با دست بشویید. وان را با آب گرم و مایع ظرفشویی پر کنید. اجازه دهید فیلتر به مدت 15 دقیقه در آب خیس بخورد. 

سپس با کمک اسکاچ، کثیفی‌های فیلتر را تمیز کنید و با آب گرم بشویید. فیلتر را روی حوله بگذارید تا خشک شود. زمانی که خشک شد، می‌توانید آن را دوباره داخل هود قرار دهید.

طرز تمیز کردن هود آشپزخانه

هر چند وقت یکبار باید هود آشپزخانه را تمیز کنیم؟

اگر زیاد آشپزی می‌کنید احتمالاً ماهی یک بار باید هود آشپزخانه را تمیز کنید. اگر عادت کنید هر چند وقت یکبار این کار را انجام دهید، دیگر با تجمع چربی و گرد و خاک روبه‌رو نمی‌شوید. 

توصیه می‌کنیم تمیز کردن هود آشپزخانه را در فواصل زمانی نزدیک انجام دهید تا از انباشته شدن بیشتر چربی‌ها جلوگیری شود و نظافت آن هم آسان‌تر انجام خواهد شد.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد آچاره

جمع‌بندی

برای تمیز کردن هود آشپزخانه سعی کنید از دستمال و اسکاچ‌های نرم نظیر میکروفایبر استفاده کنید تا خط و خشی روی سطوح آن ایجاد نشود. اگر چربی روی هود زیاد است، با استفاده از سرکه و جوش شیرین این چربی‌ها را پاک کنید. 

در صورتی که برای تمیز کردن هود آشپرخانه از شوینده‌های صنعتی استفاده می‌کنید، بهتر است به ایمن بودنشان توجه کنید تا موجب آسیب سطح هود نشوند.

سوالات متداول

مؤثرترین روش برای تمیز کردن هود آشپزخانه چیست؟

استفاده از مخلوط سرکه و جوش شیرین، بهترین راه برای تمیز کردن چربی‌های روی هود آشپزخانه است.

فیلتر هود را چطوری تمیز کنم؟

اگر فیلتر هود آشپزخانه شما قابل شستشو در داخل ماشین ظرفشویی باشد که کارتان آسان است. در غیر اینصورت باید آن به صورت دستی با کمک مخلوط آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.

آیا جوش شیرین، چربی هود را از بین می‌برد؟

جوش شیرین ماده‌ای غیرسمی و ارزان است و چربی هود را به راحتی از بین می‌برد.

به این پست امتیاز دهید

نوشته تمیز کردن هود آشپزخانه در 4 مرحله اولین بار در مجله وبسایت آچاره. پدیدار شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاه خود را بنویسید