فروشنده یا ارائه دهنده خدمات

علت جا نرفتن دنده ماشین یا سخت جا رفتن آن چیست؟

  1. خانه
  2. Uncategorized
  3. جزئیات نویسنده
علت جا نرفتن دنده ماشین یا سخت جا رفتن آن چیست؟


علت جا نرفتن دنده ماشین یا سخت جا رفتن آن چیست؟

جا نرفتن دنده ماشین یکی از مشکلاتی است که می‌تواند موجب آسیب‌های جبران ناپذیری به سرنشینان یک خودرو شود و بنابراین نیاز است که در مورد علت بد جا رفتن دنده خودرو بدانیم. علت بد جا رفتن دنده می‌تواند ناشی از دلایلی مانند کاهش سطح واسکازین گیربکس، خرابی سنسور الکترونیکی، اختلال در عملکرد دنده‌ها، استهلاک سیستم کلاچ و … باشد. . اگر شما نیز پراید و 206 دارید و می‌خواهید در مورد علت بد جا رفتن دنده سه پراید یا علت بد جا رفتن دنده 206 بدانید، خواندن این مقاله می‌تواند برای شما موثر باشد.

علت بد جا رفتن دنده

اکثر مردم هنگامی که با مشکل جا نرفتن دنده پراید یا جا نرفتن دنده پژو 405 مواجه می‌شوند، خودرو را بررسی می‌کنند. این بررسی می‌تواند توسط خودتان یا یک فرد مکانیک انجام شود. جا نرفتن دنده ماشین ناشی از علت‌های متفاوتی است که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کاهش سطح واسکازین گیربکس

کمبود و کاهش سطح این مایع سیال اولین مقصر اصلی در جا نرفتن دنده ماشین است. شاید مایع واسکازین نشتی دارد یا کم است و همین موجب می‌شود روی سیستم انتقال تاثیر گذاشته و عملکرد آن را دچار اختلال کند. این مایع در اطمینان از اینکه قطعات متحرک خودرو شما به خوبی روغن کاری و گریس کاری شوند نقش اساسی دارد. پیدا کردن درز و محل قرارگیری گیربکس کار سختی نیست.

نوار گیربکس را بیرون بکشید و آن را تمیز کنید. حواستان به سطح مایع، بو و رنگ مایعات باشد. اگر سطح آن کم است، مقداری واسکازین به آن اضافه کنید. اگر متوجه بوی سوخته یا رنگ قهوه‌ای شدید، آن را تعویض کنید.  هر از گاهی این اتفاق به دلیل کیفیت پایین روغنی که استفاده می کنید نیز می‌افتد. در این حالت حتما باید در نزدیک‌ترین زمان ممکن روغن واسکازین فعلی را با روغن با کیفیت و معتبر تعویض کنید. خواندن مقاله تعویض روغن گیربکس می‌تواند برای شما کاربردی باشد.

روغن واسکازین در خودرو شما می‌تواند علت جا نرفتن دنده باشد و باید سطح آن را مدام بررسی کنید.
روغن واسکازین در خودرو شما می‌تواند علت جا نرفتن دنده باشد و باید سطح آن را مدام بررسی کنید.

علت بد جا رفتن دنده 206

علت بد جا رفتن دنده 206 نیز می‌تواند ناشی از همین موضوع باشد. به طوری که نیاز است هر چند مدت سطح واسکازین خودروی خود را بررسی کنید و از واسکازین مرغوب برای خودروی خود استفاده کنید.

خرابی سنسور الکترونیکی

بیشترین انتقال در خودروهای مدرن توسط سیستم‌های رایانه‌ای پیشرفته کنترل می‌شود. هنگامی که در خودرو پس از فشردن پدال گاز نتوانید دنده را جا بیاندازید، ممکن است مشکل از این باشد که سنسور الکترونیکی موجود در خودرو خراب شده است. مکانیک گیربکس‌های اتوماتیک همچنین از تجهیزات تشخیصی کامپیوتری برای رفع این مشکل استفاده می‌کنند و می‌توانند هرگونه خرابی سنسور الکترونیکی را که باعث می شود دنده ماشین شما جا نیفتد را شناسایی کند.

اختلال در عملکرد دنده‌ها

یکی دیگر از علت‌های جا نرفتن دنده می‌تواند اختلال در عملکرد دنده و تنظیم چرخ دنده‌ها به صورت اشتباه باشد. سیستم گیربکس‌های اتوماتیک به گونه‌ای طراحی شده است که چرخ دنده ها باید در ترکیب‌های مختلف به طور روان در کنار هم قرار گیرند. آیا هنگام جابجایی چرخ دنده ها صداهای عجیب و غریبی می‌شنوید؟ این نشان دهنده قرار گرفتن چرخ دنده‌ها به صورت اشتباه روی هم است.

یکی دیگر از علت‌های جا نرفتن دنده می‌تواند اختلال در عملکرد دنده و تنظیم چرخ دنده‌ها به صورت اشتباه باشد.
یکی دیگر از علت‌های جا نرفتن دنده می‌تواند اختلال در عملکرد دنده و تنظیم چرخ دنده‌ها به صورت اشتباه باشد.

اشتباهات کوچک، یکی از دلایل جا نرفتن دنده ماشین

ممکن است دنده‌ خودروی شما به دلیل برخی اشتباهات کوچک جا نیفتد. یکی از این اشتباهات، خاموش شدن خودرو است. مطمئن باشید که خودروی شما روشن است، چرا که موتور برخی خودروها آنقدر کم صدا است که مشخص نیست خودرو روشن است یا خاموش. برای گیربکس‌های غیر اتوماتیک یا دستی، اطمینان حاصل کنید که هنگام تغییر دنده‌ها، کلاچ را به طور کامل به پایین فشار دهید. همچنین، سعی کنید ماشین را در دنده‌های مختلف از جمله دنده معکوس استارت بزنید تا مشخص شود که آیا تنها یک دنده است که باعث ایجاد مشکل شده یا خیر.

استهلاک در دنده‌های برنجی

اگر دنده به محض شروع خلاص شود، علت آن می تواند ساییدگی زیاد دنده یا غلاف کشویی آن باشد. برای جلوگیری از این موضوع گیربکس را بررسی کنید و همچنین خرابی بلبرینگ‌های آن را تعمیر کنید. اگر تعمیرکار نصب گیربکس را به درستی انجام نداده باشد نیز این مشکل ممکن است به وجود آید و موجب ساییدگی دنده‌های برنجی و در نهایت جا نرفتن دنده ماشین شود. بسیاری علت بد جا رفتن دنده سه پراید را همین موضوع می‌دانند.

هرگونه ساییدگی و استهلاک در دنده‌های برنجی موجب جا نرفتن‌ دنده‌های خودروی شما می‌شود.
هرگونه ساییدگی و استهلاک در دنده‌های برنجی موجب جا نرفتن‌ دنده‌های خودروی شما می‌شود.

جا نرفتن دنده پراید

علت بد جا رفتن دنده سه پراید می‌تواند استهلاک دنده‌ها باشد. همانطور که می‌دانید دنده‌ها از کمتر به بیشتر (یعنی از دنده 1 به بالاتر) به نسبت سنگین‌تر هستند. بنابراین قدرت و گشتاور پیشرانه را افزایش می‌دهند و به چرخ‌های محرک اعمال می‌کند. اما دنده‌های بالاتر سبک‌تر بوده و در نتیجه قدرت و گشتاور کمتری به چرخ انتقال داده در حالی که سرعت گردش آنها بیشتر است و می‌تواند در مصرف سوخت صرفه جویی کند. مشکل در کشویی و غلاف برنجی هر کدام از این دنده‌ها موجب می شود که نه تنها گیربکس آسیب ببیند، بلکه رانندگی به یک کار آزاردهنده برای راننده تبدیل می‌شود. پس دنده‌ها را بررسی کرده و در صورت مشاهده آسیب در  هرکدام، آن را عوض کنید.

استهلاک سیستم کلاچ

در گیربکس‌های دستی، خراب شدن سیلندر اصلی سیستم کلاچ یا شل شدن آن می‌تواند علت بد جا رفتن دنده تیبا باشد. حتی این مشکل را در جا نرفتن دنده پژو 405 نیز مشاهده کرده‌ایم. اگر دیسک و صفحه کلاچ در خودرو دچار مشکل شود، تعویض دنده در خودرو به مشکل برخواهد خورد و در نتیجه نمی توان به سادگی دنده ها را تعویض نمود. علت جا نرفتن دنده عقب پژو نیز همین دیسک یا میل ماهک است که برای تعمیر آن باید از یک مکانیک کمک بگیرید.

سیلندر اصلی کلاچ با استفاده از مایع هیدرولیک کار می‌کند که با گذشت زمان نشتی‌هایی در آن دیده می‌شود. پس از خارج شدن کامل مایع از این سیستم، پدال کلاچ به درستی جا نمی‌کند و دنده جا نمی‌رود. در صورت شل شدن و افتادن صفحه کلاچ نیز بهتر است از مهارت‌های یک فرد تعمیرکار خودرو بهره ببرید.

با به مشکل خوردن دیسک و صفحه کلاچ، دنده نیز به خوبی جا نمی‌افتد و باید نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.
با به مشکل خوردن دیسک و صفحه کلاچ، دنده نیز به خوبی جا نمی‌افتد و باید نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

جمع بندی

جا نرفتن دنده ماشین به دلیل مختلفی مانند کاهش سطح واسکازین گیربکس و خرابی سنسور الکترونیکی و یا اختلال در عملکرد دنده‌ها و استهلاک سیستم کلاچ و … می‌تواند ایجاد شود. بهتر است علت جا نرفتن دنده ماشین خود را شناسایی کرده و برای تعمیر آن از یک استادکار کمک بخواهید.

منابع: abtransmissions.| columbussubaru
Source link

دیدگاه خود را بنویسید

تماس فوری