فروشنده یا ارائه دهنده خدمات

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم؟

 1. خانه
 2. Uncategorized
 3. جزئیات نویسنده


چگونه ریشه فرش را سفید کنیم؟ راهکار رفع زردی ریشه فرش چیست؟ آیا برای شستشوی ریشه فرش باید از شوینده و مواد خاصی استفاده کنیم؟

شاید سخت‌ترین قسمت شستشو و تمیز کردن فرش، سفید کردن ریشه‌های آن باشد. در بعضی مواقع بعد از کلی زحمت و شستن فرش، ریشه‌های کدر و زرد شده آن تمام زحمت ما را بی‌نتیجه می‌کند؛ در چنین شرایطی دانستن چند راهکار ساده می‌تواند بسیار کارساز باشد. 

از این رو قصد داریم در ادامه بهترین روش‌های شستشو و تمیز کردن ریشه فرش در خانه را توضیح دهیم و چند ترفند ساده برای جلوگیری از کثیف شدن ریشه فرش را به شما بگوییم.

اگر شستشوی فرش و تمیز کردن ریشه های آن برای شما دشوار است و فرصت کافی برای این کار ندارید، می‌توانید با ثبت سفارش در صفحه قالیشویی آنلاین سایت آچاره شستشوی فرش‌های خود را به متخصصان بسپارید و برای نظافت منزل از سرویس‌های ویژه آچاره بهره ببرید.

نکات کلیدی

 • برای جلوگیری از پاره و کثیف شدن ریشه فرش، باید با کاورهای مخصوص ریشه‌ها را بپوشانید.
 • برای تمیزتر شدن و شستشوی راحت‌تر، قبل از شستن با جاروبرقی به خوبی فرش و ریشه‌ها را جارو کنید تا هر گونه گردوغبار از روی فرش پاک شود.
 • برای تمیز کردن ریشه‌ها، اگر از شوینده قوی استفاده می‌کنید حتماً آن‌ را با آب رقیق کنید.
 • برای شستشوی ریشه فرش در خانه، باید سطح شیب‌داری درست کنید که فرش خیس نشود.

علت اهمیت شستشوی ریشه فرش چیست؟

یکی از راه‌های مراقبت و محافظت از فرش، نگه‌داری درست از ریشه آن است که برای این کار باید ریشه فرش همیشه سفید و تمیز باشد.

طبق تجربه بسیاری از متخصصان ترمیم و رفوی فرش، هر آسیبی به ریشه فرش برسد، ادامه پیدا کرده و ساختار فرش را خراب می‌کند. ریشه‌های فرش در واقع نخ‌های تار فرش هستند که نخ‌های پود بر روی آن گره زده شده‌ و ساختار و شکل فرش را منظم و محکم نگه می‌دارند.

مهم‌ترین اصل در نگه‌داری از ریشه، تمیز کردن آن است. کثیف شدن ریشه علاوه‌بر اینکه ظاهر فرش را کثیف نشان می‌دهد، به مرور زمان باعث پوسیدگی و از بین رفتن آن نیز می‌شود.

اگر به‌موقع لکه‌ها و کثیفی ریشه فرش را تمیز نکنید، ریشه فرش چرک مرده شده و سفید کردن آن دشوار می‌شود.

شستشوی ریشه فرش

چرا ریشه فرش زرد می‌شود؟

قبل از پرداختن به این سوال که چگونه ریشه فرش را سفید کنیم؟ بهتر است دلیل تغییر رنگ فرش و زرد و کدر شدن ریشه‌ها را بررسی کنیم.

رنگ سفید ریشه مستعد این است که هرگونه گرد و خاکی را جذب کند و با پا خوردن یا دوده گرفتن کثیف شود. هم‌چنین ریختن مواد غذایی، نوشیدنی‌ها و لوازم نقاشی کودکان همگی باعث ایجاد لکه روی فرش و ریشه آن می‌شود.

 • از دیگر عوامل اصلی زرد شدن ریشه فرش، شستشو و خشک‌کردن غیراصولی آن است. بعد از شستن فرش، آب فرش باید کامل خارج شود و بعد آن را در فضایی آزاد پهن کنید که هوا به‌راحتی در آن جریان دارد.
 • اگر بعد از شستن، فرش را از ارتفاع آویزان کنید، این کار باعث تجمع آب در قسمت ریشه شده و رنگ آن را تغییر می‌دهد.
 • استفاده از آب داغ برای شستن فرش کاری بسیار اشتباه است؛ زیرا آب داغ باعث سست‌ شدن بافت فرش می‌شود و رنگ ریشه را نیز تغییر می‌دهد.
 • در هنگام شستشو و استفاده از شوینده‌، در مقدار آن زیاده‌روی نکنید که به‌راحتی با آبکشی از فرش خارج شود. ماندن مواد شوینده داخل فرش، ریشه‌ها را زرد می‌کند.
 • بعد از شستشو می‌توانید ریشه‌ها را دسته‌بندی کنید که ظاهری منظم و مرتب داشته‌ باشند. هم‌چنین این کار باعث جلوگیری از کثیفی ریشه فرش نیز می‌شود.

محاسبه رایگان هزینه خدمات قالیشویی در محل!

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم؟

برای این‌که ریشه فرش را سفید کنید و زردی آن را از بین ببرید راهکارهای ساده‌ای وجود دارند که ما 6 مورد از موثرترین و ساده‌ترین روش‌های شستن ریشه فرش در خانه را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

1. آبکشی عمیق فرش با آب ولرم

در پاسخ به سوال “چگونه ريشه فرش را سفيد کنيم؟” صرفا نباید به دنبال راهکارهایی برای شستشو یا مواد شوینده خاصی باشیم. در بسیاری از مواقع، مشکل زرد شدن ریشه‌های فرش، به دلیل آبکشی غلط است.

اگر مواد شوینده بر روی ریشه بماند، تجربه نشان داده که راحت‌ترین کار برای از بین بردن زردی، آب‌کشی با آب ولرم است. برای این کار باید آنقدر صبر کنید تا آب خارج شده شفاف شود.

2. شستشو با سرکه سفید

اگر ریشه فرش رنگ خود فرش را گرفته‌ باشد، پیشنهاد ما این است که از شوینده قوی‌تر استفاده کنید. شما با ترکیب سرکه و آب ولرم، محلولی به دست می‌آورید که می‌توانید ریشه فرش را با آن بشویید.

کافی است این مواد چند دقیقه روی ریشه بماند و بعد با آب ولرم آبکشی کنید. اگر با یک بار، ریشه‌ها سفید نشد؛ چندین بار این کار را تکرار کنید تا ریشه‌ها یک‌دست سفید شوند. در انتها با حوله، نم ریشه را بگیرید.

3. شستشو با سرکه سفید و نمک

پیشنهاد بعدی ما برای رفع زردی ریشه فرش این است که به محلول آب و سرکه، چند قاشق نمک نیز اضافه کنید تا محلولی قوی‌تر برای سفید کردن ریشه فرش به‌دست آورید.

4. شستشو با جوش شیرین

 ترکیب جوش شیرین و آب نیز محلولی قوی برای تمیز کردن ریشه فرش در خانه در اختیار شما قرار می‌دهد. کافی است محلول را روی ریشه فرش اسپری کنید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه روی آن بماند. سپس ریشه‌ها را به‌خوبی آبکشی کرده و نم و رطوبت آن را بگیرید. برای خشک شدن کامل ریشه‌ها، فرش را در محیط آزاد قرار دهید.

5. شستشو با سرکه و جوش شیرین

از ترکیب جوش شیرین و سرکه، خمیری به دست می‌آید که اگر آن را روی ریشه فرش بمالید و ۳۰ دقیقه اجازه بدهید تا بماند، لکه‌ها و زردی ریشه را از بین می‌برد.

6. شستشو با مواد شوینده شیمیایی

 شما می‌توانید برای سفید کردن ریشه فرش از شوینده‌های شیمیایی مانند تاید و پودر لباسشویی، شامپو، شامپو فرش، پودر صابون و وایتکس استفاده کنید.

دقت داشته‌ باشید که این شوینده‌ها را با آب رقیق کنید و با فرچه یا مسواک به ریشه‌های فرش بکشید. بعد از مدتی نیز با آب ولرم آبکشی کنید و در هوای آزاد قرار دهید تا به‌خوبی خشک شوند.

تمیز کردن ریشه فرش در خانه

روش‌های جلوگیری از کثیف شدن ریشه فرش چیست؟

با رعیت چند نکته می‌توانید از کثیف‌ شدن ریشه فرش جلوگیری کرده و مانع زرد شدن آن شوید. برخی از این نکات عبارتند از:

1. پوشاندن ریشه فرش

اولین و مهم‌ترین اقدام برای جلوگیری از کثیف شدن ریشه فرش این است که آن‌ها را بپوشانید. برای این‌که گردو‌خاک و لکه روی ریشه فرش ایجاد نشود؛ پیشنهاد می‌کنیم از کاور و محافظ مخصوص ریشه یا چسب استفاده کنید.

وجود روکش که استفاده از آن در فرش‌های جدید زیاد مشاهده می‌شود، مانع ورود آلودگی بر روی ریشه است؛ اما اگر دوست دارید که ریشه فرش مشخص باشد، از چسب پهن استفاده کنید.

2. شستشوی درست فرش

همان طور که قبل‌تر اشاره کردیم، باقی ماندن مواد شوینده روی ریشه فرش سبب تغییر رنگ و زردی ریشه می‌شود. پس دقت کنید هنگام آبکشی تا شفاف شدن آب خروجی، این کار را ادامه دهید تا مطمئن شوید شوینده‌ای باقی نمانده باشد.

فرش و ریشه‌های آن را با آب ولرم بشویید؛ برای شستشو از آب داغ استفاده نکنید؛ چون باعث پس دادن رنگ الیاف و اختلاط رنگ‌ها می‌شود.

خدمات قالیشویی با تیم کاربلد آچاره

3. خشک‌ کردن صحیح فرش

فرش‌های خود را به صورت پهن خشک کنید؛ زیرا اگر فرش به صورت لول یا آویزان باشد، دیرتر خشک می‌شود. طولانی شدن فرایند خشک کردن، باعث تغییر رنگ فرش و ریشه‌های آن خواهد شد.

4. توجه به نظافت فرش

به طور مرتب ریشه فرش‌ها را جاروبرقی بکشید تا گردوغباری روی ریشه نماند که باعث چرک‌مردگی ریشه فرش شود.

اگر لکه‌ای روی فرش ایجاد شد، بلافاصله آن را پاک کنید و بشویید. لکه‌ها در ابتدا مقاومت کمتری دارند و راحت‌تر پاک می‌شوند.

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم

سخن پایانی 

کثیفی و شستشوی زیاد باعث کاهش طول عمر فرش شما می‌شود؛ به همین دلیل لازم است در تمیز نگه داشتن فرش و ریشه‌های آن کمی دقت کنید.

در این مقاله توضیح دادیم که چگونه ریشه فرش را سفید کنیم و چگونه از کثیف شدن آن‌ها جلوگیری کنیم؛ شما هم می‌توانید تجربیات و پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا می‌توان برای تمیزی بیشتر فرش از شوینده‌های طبیعی و شیمیایی، همزمان استفاده کرد؟

استفاده همزمان شوینده‌های شیمیایی و پاک‌کننده‌های طبیعی ممکن است موجب آسیب و پوسیدگی فرش شود.

آیا شوینده ریشه فرش‌های ماشینی و دستباف یکسان است؟

خیر. چون الیاف فرش ماشینی مصنوعی است، از شوینده‌های قوی شیمیایی مثل وایتکس می‌توان استفاده کرد؛ اما این ترکیبات روی الیاف طبیعی فرش دستباف باعث رنگ دادن فرش و پوسیدگی ریشه می‌شود. در فرش‌های دستباف نیز باید دقت کرد که الیاف أن پشم است یا ابریشم. با توجه به نوع الیاف، شوینده مناسب را انتخاب کنید.

 

 

 

به این پست امتیاز دهید

نوشته چگونه ریشه فرش را سفید کنیم؟ اولین بار در مجله وبسایت آچاره. پدیدار شد.Source link

دیدگاه خود را بنویسید

تماس فوری