فروشنده یا ارائه دهنده خدمات

6 ترفند برای رفع چروک فرش ماشینی

 1. خانه
 2. Uncategorized
 3. جزئیات نویسنده


رفع چروک فرش ماشینی بعد از شستن، یکی از نگرانی‌هایی است که بیشتر افراد با آن روبه‌رو هستند. چروک فرش بعد از شستن اتفاقی رایج است که با چند ترفند ساده رفع می‌شود. 

چروک‌های فرش گاهی ممکن است مشکل‌ساز شوند؛ مثل اینکه پای شما به این پستی بلندی‌ها گیر کند و آسیب جدی ببینید. پس بهتر است هر چه سریع‌تر آن‌ها را برطرف کنید.

 مهم‌ترین دلیل چروک فرش بعد از شستشو، حمل و نقل نادرست آن است. روش‌های خشک کردن فرش هم در ایجاد چروک بی‌تاثیر نیستند. با این حال چین و چروک‌های فرش دائمی نیستند و می‌توانید در کمترین زمان از شر آن‌ها خلاص شوید. 

شما می‌توانید شستشوی فرش‌های خود را از طریق ثبت سفارش در بخش قالیشویی آنلاین به مراکز معتبر قالیشویی بسپارید؛ در اینصورت نگران نحوه شستشو، خشک کردن و حمل و نقل فرش‌های خود نخواهید بود.

نکات کلیدی

 • اولین و ساده‌ترین راه برای رفع چروک فرش ماشینی قرار دادن اجسام سنگین روی چروک‌ها است. 
 • برای رفع چروک فرش، آن را برای چند ساعت زیر نور آفتاب قرار دهید.
 • برای رفع چروک فرش می‌توانید از کمپرس یخ هم استفاده کنید.

دلایل چروک شدن فرش چیست؟

فرش خانه شما به چند علت ممکن است چروک شود. بهتر است قبل از رفع چروک فرش ماشينی دلیل این اتفاق را بدانیم. به این ترتیب می‌توانیم اقدامات مؤثرتری انجام دهیم. 

 1. مناسب نبودن فرش برای فضای مورد نظر 
 2. کشش بیش از حد فرش
 3. رطوبت زیاد داخل الیاف فرش و خشک نشدن کامل آن
 4. لایه لایه شدن فرش
 5. کشیدن مبلمان سنگین روی فرش
 6. رفت و آمد زیاد روی فرش 

این دلایل در بیشتر موارد به چین و چروک فرش منجر می‌شوند. برای رفع این چروک‌ها باید در قدم اول علت آن را پیدا کنید. اگر فرش از فضا کوچکتر است آن را تعویض کنید. اگر مبلمان باعث کشیدگی فرش شده آن‌ها را جابه‌جا کنید. 

چگونه چروک فرش را از بین ببریم

رفع چروک فرش ماشینی چگونه انجام می‌شود؟

بعد از این‌که علت چروک فرش ماشینی را متوجه شدیم باید برای رفع آن اقدام کنیم. چون همان‌طور که گفتیم، این چروک‌ها دست و پا گیر هستند و ممکن است باعث زمین خوردن افراد شوند. 

تجربه شخصی من ثابت کرده که در بیشتر موارد صاف کردن فرش و ثابت ماندن آن به مدت دو تا سه هفته، چروک‌ها را برطرف می‌کند؛ اما اگر عجله دارید راه‌های دیگری برای تسریع این پروسه وجود دارد. 

در ادامه این مقاله ما بعضی از ساده‌ترین و موثرترین راه‌ها برای رفع چروک فرش ماشینی بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید تا ببینیم چگونه چروک فرش را از بین ببریم.

محاسبه رایگان هزینه خدمات قالیشویی در محل!

 • روش 1: فرش را برعکس لوله کنید

لوله کردن فرش یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای رفع چروک فرش بعد از شستن است. برای این کار فرش را باز کنید، آن را برگردانید و دوباره در جهت مخالف لوله کنید. حداقل سه تا چهار روز باید به صورت رول بماند تا چروک‌ها رفع شوند.

رفع چروک فرش ماشينی

 •  روش 2: وسایل سنگین روی چروک‌ها بگذارید

همانطور که گفتیم چین و چروک روی فرش خطرناک است و ممکن است باعث زمین خوردن شما شود. به همین دلیل باید فوراً برای رفع چروک فرش ماشینی اقدام کنید.

بعد از اینکه روش لوله کردن برعکس را امتحان کردید، فرش را باز کنید. کتاب‌های سنگین، مبلمان یا گلدان‌های بزرگ را در جایی قرار دهید که چروک‌ها بیشتر به چشم می‌آیند. دو تا چهار روز صبر کنید تا چروک‌ها برطرف شوند.

 • روش 3: فرش را با نوار چسب بچسبانید

یکی دیگر از مراحل آسان و ساده برای رفع چروک فرش ماشينی استفاده از نوار چسب است. این نوار چسب‌های دو طرفه را می‌توانید از فروشگاه‌ها خریداری کنید. چسب را در گوشه‌های پشت فرش بزنید و ورقه‌ی روی آن را جدا کنید. 

فرش را صاف کنید و محکم روی زمین فشار دهید تا چروک‌ها صاف شوند. این چسب روی کفپوش کاشی، بتن و پارکت به خوبی می‌چسبد. 

 • روش 4: از بخارشو استفاده کنید

استفاده از بخارشو یک روش اثبات شده برای احیای الیاف چروک شده و رفع چروک فرش ماشینی شما است. اگر بخارشو ندارید از اتو بخار باکیفیت برای از بین بردن چین و چروک‌های فرش استفاده کنید. 

یک حوله یا پارچه مرطوب روی چروک‌ها بگذارید و آن را بخار دهید. اتو را روی حوله فشار دهید و سپس بردارید. این کار را چند بار انجام دهید تا چروک‌های فرش شما ناپدید شوند. 

خدمات قالیشویی با تیم کاربلد آچاره

 • روش 5: از کمپرس یخ استفاده کنید

برای رفع چروک فرش ماشینی بعد از شستن می‌توانید از یخ هم استفاده کنید. برای این کار باید یخ را روی چروک‌ها بگذارید و کمی صبر کنید. برای نتیجه بهتر این کار را چندین بار تکرار کنید. 

 • روش 6: از سشوار استفاده کنید 

استفاده از سشوار روشی راحت برای رفع چروک فرش ماشینی است. برای این کار دمای سشوار را روی حرارت کم تنظیم کنید و آن را روی چین و چروک‌های فرش بگیرید.

سشوار را به فاصله مناسبی با سطح فرش نگه دارید و مراقب باشید بیش از حد گرم نشود. سشوار را روی چروک‌ها به جلو و عقب حرکت دهید تا هوای گرم به آرامی بین الیاف فرش جریان پیدا کند. همزمان با دست فرش را صاف کنید. 

رفع چروک فرش ماشینی بعد از شستن

رفع چروک فرش هنگام جابه‌جایی به خانه جدید

اگر به خانه جدیدی نقل مکان کرده‌اید یا فرش جدیدی خریده‌اید و با صاف شدن آن مشکل دارید نگران نباشید. در این قسمت مقاله چند راهکار را برای رفع چروک فرش ماشینی جدید به شما معرفی می‌کنیم. 

ساده‌ترین راه برای رفع چروک فرش جدید این است که حداقل 24 ساعت فرش را روی زمین پهن کنید. گذشت زمان می‌تواند به رفع چین و چروک‌های فرش شما کمک کند. همزمان می‌توانید از جاروبرقی هم کمک بگیرید. 

چگونه از چروک‌شدن فرش هنگام پهن کردن آن جلوگیری کنیم؟

در کنار روش‌های رفع چروک فرش ماشینی، باید بدانید که چگونه از چروک آن موقع پهن کردن جلوگیری کنید. بیشتر افراد معمولاً فرش‌های خانه خود را بدون توجه به طرح و نقش برجسته آن پهن می‌کنند.

این بی‌دقتی به ایجاد چروک‌های بیشتر منجر می‌شود چون احتمال جمع شدن فرش زیر پا بیشتر است؛ بنابراین قبل از پهن کردن فرش، به بافت و خواب فرش توجه کنید. همیشه فرش را با احتیاط تا کنید تا آسیب نبیند یا چروک نشود.

2 نکته مهم برای رفع چروک فرش ماشینی و دستباف

هر روشی را که برای رفع چروک فرش ماشینی و دستباف انتخاب می‌کنید این نکات را در نظر داشته باشید:

 • فرش را با احتیاط حرکت دهید 

هنگام نقل و انتقال فرش مراقب باشید. از ابزارهای داغ یا کشیدن بیش از حد فرش خودداری کنید؛ چون ممکن است به الیاف فرش آسیب برسانید.

 • اقدامات احتیاطی را رعایت کنید

از قرار دادن اجسام سنگین برای مدت طولانی روی فرش خودداری کنید. تمیز کردن و نگهداری از فرش به طرز صحیح، می‌تواند چین و چروک فرش را کاهش دهد.

جمع‌بندی

چین و چروک‌هایی که پس از شستن فرش ظاهر می‌شوند دائمی نیستند؛ اما چون ممکن است باعث افتادن افراد روی زمین شوند باید سریعا برای رفع آن‌ها اقدام کرد. 

همانطور که در این مقاله خواندیم راه‌های زیادی برای رفع چروک فرش ماشینی وجود دارد. تمام روش‌های ذکر شده در از بین بردن چروک‌های فرش مؤثر هستند. اما روش لوله کردن برعکس، ساده‌ترین تکنیک است. حتما آن را امتحان کنید. 

سوالات متداول

چرا فرش بعد از شستشو چروک می‌شود؟

تار و پود فرش به واسطه چسب لاتکس به هم متصل می‌شوند. این چسب لاتکس رطوبت را جذب می‌کند و به همین دلیل فرش شما بعد از شستشو چروک می‌شود.

برای رفع چروک فرش چه کارهایی انجام دهیم؟

برای رفع چروک فرش می‌توانید آن را به صورت برعکس لوله کنید و برای مدتی یک جا ثابت بگذارید. استفاده از سشوار و بخارشو هم برای رفع چروک‌های فرش مؤثر است.

چرا فرش بعد از شستشو صاف نمی‌شود؟

اگر فرش شما بعد از شستن کاملاً خشک نشده باشد رطوبت می‌تواند منجر به چروک شدن آن شود.

به این پست امتیاز دهید

نوشته 6 ترفند برای رفع چروک فرش ماشینی اولین بار در مجله وبسایت آچاره. پدیدار شد.Source link

دیدگاه خود را بنویسید

تماس فوری